Suché a popraskané pery sú zimným problémom, ktorému čelia mnohý ľudia. Je dobré sa naučiť, ako sa o ne správne postarať, aby ste si aj v náročných poveternostných podmienkach mohli vychutnať jemné, príjemné a dobre hydratované pery. Aké sú najúčinnejšie spôsoby zimného ošetrenia pier?

Predtým, ako siahneme po rôznych peelingoch a maskách (domácich i tých, ktoré ste si kúpili v drogérií), by sme si na chvíľu mali  premyslieť príčinu vzniku zlého stavu našich pier. Vieme iba to, že sa to zvyčajne stáva na jeseň a v zime.

Popraskané pery – príčiny

Existuje veľa faktorov, ktoré môžu spôsobiť praskanie pier, ktoré nie sú vždy spojené s celkovou jesennou slabosťou. V skutočnosti môžu pery vyschnúť kedykoľvek v priebehu roka. Čo spôsobuje popraskané pery? Tu sú najbežnejšie dôvody:

 • nedostatok vitamínu B,
 • dehydratácia,
 • nepriaznivé hormonálne zmeny,
 • žiadna ochrana jemnej kože pier,
 • vietor, slnko alebo mráz,
 • olizovanie pier vonku,

Vedeli ste, že…?

Váš obľúbený rúž môže spôsobiť popraskané pery! Ako je to možné? Balzamy na pery na báze zvlhčovadiel nie sú vhodné na zimu – to je doba, kedy vaše pery potrebujú zmäkčovadlá (tukové oleje, vazelínu), ktoré zabránia strate vody nahromadenej zvlhčovadlom. Ak nemajú žiadne zmäkčovadlá, vaše pery sa môžu vysušiť ešte viac.

Ako sa starať o popraskané pery?

Pery so sklonom k ​​vyschnutiu a prasknutiu si vyžadujú náležitú starostlivosť – jemné, založené na zvlhčovaní a ochrane pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Čo robiť, aby sa zabránilo suchým, popraskaným perám a ako regenerovať už popraskané pery?

 1. Každý deň používajte kvalitný zvlhčujúci rúž.
 2. Pravidelne používajte peelingy (napr. každý týždeň).
 3. Keď je zima, neolizujte si pery.
 4. Vyvarujte sa kozmetike obsahujúcej alkohol.
 5. Používajte krémy s obsahom UV filtrov (rovnako aj balzam na pery).
 6. Vyvarujte sa nanášania farebných rúžov ​​na pery.
 7. Vyvarujte sa korenenej a kyslej potrave, pretože môže spôsobiť bolesť.

Domáce prostriedky na popraskané pery

Popraskané pery potrebujú zvlhčenie a regeneráciu, ale rovnako aj pravidelné mastenie. Najjednoduchší, najlacnejší a najúčinnejší spôsob liečby pier je s použitím ingrediencií, ktoré sa nachádzajú v každej domácnosti. Medzi najlepšie produkty, ktoré urobia vaše pery krásnymi, sú:

 • prírodné oleje, napr. olivový olej, arganový olej,
 • rastlinné oleje, napr. bambucké maslo, kokosový olej,
 • med (má antibakteriálny účinok)
 • aloe gél
 • uhorka (bohatá na vitamín C a vodu),
 • smotana alebo tvaroh.

1. Recept na domáci cukrový peeling

Najlepším spôsobom, ako stimulovať regeneráciu suchých pier, je peeling. Môžete si ho urobiť sami. Na prípravu domáceho peelingu budete potrebovať: lyžičku cukru + lyžičku medu alebo iného prírodného oleja. Použite peeling a masírujte si ním pery. Potom ochraňte svoje pery ochranným rúžom.

2. Recept na domáce masky

 • Avokádová maska ​​na pery
  Avokádo je ovocie bohaté na sedem vitamínov a silnú sadu esenciálnych nenasýtených kyselín. Vďaka tomu dokonale vyživuje a regeneruje popraskané pery. Ovocie rozdrvte, zmiešajte s olejom a naneste na niekoľko minút na pery.
 • Maska s medom, smotanou a tvarohom
  Ďalšou možnosťou je zmes tvarohu a medu. Stačí si obe zložky zmiešať a naniesť si na pery vysokú vrstvu. Je to účinné iba v prípade, že ju nezjete, takže chvíľku zastavte svoju chuť do jedla a skúste si pastu udržať na perách až pol hodiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *