Mnoho žien hľadá odpovede na otázku, aký základ si vybrať. Životnosť, zladenie farieb a ďalšie vlastnosti sú veľmi dôležité. Neváhajte, či existuje dokonalý základ, vyberte si ten, ktorý dokonale vyhovuje vašej pokožke!

Môžete ho nahradiť BB krémom, ale v skutočnosti nemá také dobré pokrytie a veľa vlastností, ktoré sú pre základ tak charakteristické. Toto je najdôležitejšia kozmetika v celom líčení, bez neho, aj pri tom najkrajšom make-upe očí a pier bude niečo chýbať. Zjednocuje odtieň a textúru pleti, maskuje nedokonalosti, znižuje výskyt vrások a zmenu farby a rozjasňuje pleť a dodáva jej krásnu a zdravú žiaru. Kľúčom k úspechu je otázka správneho výberu.

Nesprávne zvolený základ bude fungovať presne opačne, ako by mal. Príliš svetlé, alebo príliš tmavé delenia na pokožke, zdôrazňovanie jemných čiar bude zvýrazňovať všetky nedostatky namiesto toho, aby ich skryl. To vás môže urobiť starším a pokaziť celý make-up. Je potrebné vedieť, ako si zvoliť správny základ pre typ pleti a jej prirodzenú farbu.

AKO SI VYBRAŤ ZÁKLAD?

Nie je to náročná úloha, a to ani napriek tak veľkému výberu výrobkov v drogériách. Väčšina kozmetiky v obchodoch má veľmi podobné vlastnosti a líši sa iba balením a cenou. Pri hľadaní dokonalého produktu pre seba stojí za to vedieť, čo hľadať. Od výberu správneho základu vás delia iba dva kroky.

1. Vyberte si farbu základu

Skôr ako začnete s výberom základu, určite si odtieň pokožky. Zdanlivo ľahká úloha spôsobuje mnohým ženám veľa problémov. Tón pleti je dôležitý. Viete, aká je vaša pokožka? Teplá alebo studená? Ak ste nad tým nikdy nepremýšľali, urobte si jednoduchý test. Položte biely kus papiera vedľa vašej tváre a určte, ako vyzerá vaša pleť za denného svetla. Ak má namodralý alebo ružovkastý odtieň – má chladný tón. Ak je viac zlatá alebo žltkastá – má teplý tón. Čo nám táto informácia poskytuje?

Základ pre pleť s chladnými podtónmi by mal byť zmiešaný s nádychom ružovej, zatiaľ čo pre teplú pleť – s nádychom zlatohnedej alebo žltej.

Prispôsobenie základu tónu vašej pleti je polovica práce. Pamätajte, že základy môžu byť tmavšie alebo svetlejšie. A tu, nanešťastie, neexistuje jasné pravidlo, ktorý základ si zvoliť. Mnoho žien má tendenciu zvoliť si produkt takmer náhodne pomocou vzoriek dostupných v drogériách. Ideálny základ by mal byť na pokožke neviditeľný a mal by sa s ňou zmiešať.

POZNÁMKA: Testovanie farby základu na zápästí alebo na vrchnej strane ruky je nesprávne. Farba pokožky sa tu výrazne líši od farby pokožky tváre.

Najlepšie si je odtieň základu naniesť od čeľuste po krk. Prečo práve na tomto mieste? Pretože dobre vybraný základ nemôže „odrezať“ krk a mal by sa zhodovať s farbou pokožky, i s pokožou pod čeľusťou. Testovanie troch vybraných odtieňov vám pomôže vybrať si ten, ktorý sa najmenej líši od vášho prirodzeného odtieňa pokožky.

2. Prispôsobenie základu typu pleti

Úplne samostatným problémom je prispôsobenie základu vašim kožným potrebám. Aký základ by ste si mali zvoliť tak, aby sa neoddeľoval od pokožky alebo aby zdôrazňoval chyby suchej pokožky, ale aby radšej pokožku pri nosení make-upu kondicionoval? Stojí za to spoznať typ pleti, ktorý by sa mal v prvom rade riadne identifikovať. Ako zistiť, či máme suchú, mastnú alebo kombinovanú pleť? Všetky užitočné informácie nájdete na internete.

• Aký základ je vhodný pre suchú pleť?

Najlepší bude taký, ktorý obsahuje vitamín E a má antioxidačné vlastnosti a zvlhčujúce látky. Základy pre suchú pokožku sú často obohatené o kyselinu hyalurónovú alebo oleje, ktoré zabraňujú strate hydratácie. Nezáleží však len na zložení výrobkov, ale aj na ich konzistencii. Pre suchú pleť budú prospešnejšie ľahké nátery, ktoré sa ľahko nanesú, dobre sa absorbujú a nezaťažujú pokožku.

• Aký základ je vhodný pre mastnú pleť?

V prípade mastnej pokožky je situácia úplne opačná. Výrobok by mal byť na vodnej báze, ale mal by obsahovať silikónové častice, aby po tvári nestekali. Najlepší základ pre mastnú pokožku bude mať zmatňujúce vlastnosti. To je možné vďaka látkam, ktoré absorbujú prebytočný maz, ako je bylinný extrakt (šalvia alebo čaj), ktoré zužujú póry a pokožku čistia.

• Aký základ je vhodný pre kombinovanú pleť?

Môže byť problémom zvoliť základ, ktorý bude dobre fungovať pre kombinovanú pleť. Problém je mastnota v T-zóne a nadmerné vysušovanie v ostatných častiach. Vyplatí sa zvoliť si tzv. „inteligentné“ základy, ktoré obsahujú zvlhčujúce látky a zároveň majú antibakteriálne vlastnosti a upokojujú podráždenie. Napríklad výrobky s extraktom zo slizu slimákov fungujú naozaj dobre.

• Aký základ je vhodný pre zrelú pleť?

Na trhu s kozmetickými výrobkami je stále viac a viac základov, ktoré minimalizujú výskyt vrások a bojujú proti starnutiu. Spravidla sú o niečo drahšie, pretože je potrebné pokožku dobre hydratovať (zrelá pokožka má problém so správnou úrovňou hydratácie), ale pôsobia aj ako šetrný lifting – pokožku jemne napínajú. Je nevyhnutné, aby základ bezchybne ladil s odtieňom pokožky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *