Do každodennej starostlivosti vstúpila prirodzenosť. Bojujeme za prechod od syntetickej kozmetiky k jej alternatíve s ekologickým a zdravým zložením. Čo môžete použiť na umývanie vlasov namiesto šampónu? Objavte 8 alternatívnych riešení. Niektoré z vás môžu byť prekvapené!

Nájsť šampón, ktorý neobsahuje zložité čistiace a dráždivé látky, je náročnou úlohou. Obzvlášť ak by sme to mali prispôsobiť stavu a typu vlasov. Preplnenie šampónov ďalšími prísadami neznamená, že fungujú lepšie. Čoraz častejšie znamená viac prísad horšie vlastnosti pre vlasy, pretože sa vysušujú. Musíte si uvedomiť, že pokožka hlavy je citlivá, preto by ste mali vyskúšať rôzne možnosti, a nájsť spôsob, ako si umývať vlasy bez podráždenia.

ČO POUŽÍVAŤ NA UMÝVANIE VLASOV NAMIESTO ŠAMPÓNOV?

Čistá voda

Je možné si vlasy umývať iba vodou. Začiatok môže byť obtiažny, pretože voda sama o sebe vlasy neumyje a mohli by sme mať pocit, že sa vlasy neumývajú tak, ako by sa mali. Voda sa však dokáže zbaviť všetkého, čo je vo vode rozpustné. Nemá žiadne odmasťovacie vlastnosti, ako sú šampóny, a preto môže vyvolávať pocit nedôkladného umývania vlasov alebo olejnatosti. Správne (dôkladné a pomalé) umývanie vlasov vodou spôsobuje, že prebytočný maz na pokožke sa neumýva, ale je rozptýlený po celej dĺžke vlasov. Vďaka tomu sú vlasy na hlave čerstvejšie a pramene po celej dĺžke získavajú prirodzenú ochranu proti strate vlhkosti.

Mydlo a ocot

Dobrou náhradou šampónu je tiež mydlo, ale bohužiaľ nie každý typ. Na čistenie vlasov by sa mali používať iba draselné mydlá. Tento fakt je ťažké uspokojiť, pretože väčšina mydiel dostupných v obchodoch sú sodíkové mydlá a tie vlasom nerobia dobre. Ak si môžete kúpiť draselné mydlo, tak si ho len trochu pomasírujte v rukách, naneste na spodok vlasov, dôkladne vmasírujte do pokožky hlavy a potom opláchnite. Nezabudnite však vlasy umyť roztokom z vínneho octu – mydlo má nevhodné pH, ktoré by sa malo vyrovnať, aby sa vlasové kutikuly uzavreli.

Jedlá sóda a ocot

Umývanie vlasov s jedlou sódou je v poslednej dobe veľmi populárne. Táto alternatíva, ktorá sa nezaobíde bez následného oplachovania roztokom z vínneho octu – jedlá sóda, má silne zásadité pH, ktoré nie je vhodné pre vlasy. Má však aj vynikajúce vlastnosti. Absorbuje nadbytočný maz, má antibakteriálne vlastnosti a pomáha zbaviť sa väčšiny nečistôt z vlasov (dokonca aj tých, ktoré sa ťažko odstraňujú). Môžete si vybrať z dvoch možností, ako si vlasy umyť jedlou sódou: opláchnutie vlasov na báze vody alebo hustej pasty (2 čajové lyžičky jedlej sódy s 2 lyžicami vody alebo lyžica kondicionéra).

Žĺtok

Nie veľa ľudí si je vedomých skutočnosti, že si môžete vlasy umývať aj samotným vaječným žĺtkom. Jediným argumentom proti tejto metóde môže byť nepríjemná vôňa surového vajca a riziko aplikácie príliš veľkého množstva bielkovín na vlasy. Vaječný žĺtok je bohatý na bielkoviny, ktorých nadbytok môže spôsobiť nekontrolované kučeravenie zdravých vlasov. Ak však máme suché alebo normálne vlasy, choďte do toho a vyskúšajte túto metódu. Ako si umyjete vlasy vaječným žĺtkom? Potrebujete 2-3 vyšľahané žĺtky, aplikujte si ich na korene vlasov a vmasírujete do vlasovej pokožky, akoby ste si ju umývali šampónom. Tento prírodný šampón na vlasy môže byť obohatený o citrónovú šťavu, ktorá zároveň vaše vlasy zosvetlí a dodá vajíčku príjemnejšiu textúru.

Dámske voda

Pred časom bola blogosféra celá vzrušená, keď jedna z dievčat opísala umývanie vlasov dámskou vodou. Aj keď to neznie príliš rozumne, faktom je, že je to jedna z najcitlivejších kozmetických výrobkov, ktoré si môžeme kúpiť. Sú určené na starostlivosť o citlivé časti tela, takže určite nepoškodia vlasy ani pokožku hlavy. Takéto výrobky majú správne pH a obsahujú veľmi jemné čistiace prostriedky, takže účinne čistia vlasy bez narušenia ich prirodzenej ochrannej hydro-lipidovej bariéry.

Kondicionér na vlasy

Jednou z metód umývania vlasov odporúčaných kaderníkmi je použitie kondicionéra. Je to vynikajúce riešenie v prípade suchých a poškodených alebo prirodzene kučeravých vlasov. Šampón by ich mohol dodatočne vysušiť a zmatniť, zatiaľ čo kondicionér dodá vlasom cenné živiny. Nie je tak účinný pri čistení pokožky hlavy od nadmerného mazu, ale je jemnejší. Najlepším kondicionérom na umývanie vlasov je kondicionér bez silikónov a parafínu, ale taký, ktorý má ľahké  a prírodné zloženie. Musíte ho použiť omnoho viac ako šampónu.

Íl a ocot

Existuje íl, ktorý možno použiť aj ako náhradu za šampón na vlasy. Je to marocký íl z Ghassoul. Najčastejšie sa používa na starostlivosť o mastnú, aknóznu, alebo znečistenú pokožku. Je však vhodný aj na umývanie vlasov, a to najmä vďaka tomu, že odmasťuje, reguluje vylučovanie mazu a čistí pokožku od toxínov. Umývaciu pastu si môžete pripraviť na báze ílu Ghassoul – stačí ju zmiešať s vodou. Masírujte si túto pastu do pokožky hlavy a nechajte ju niekoľko minút pôsobiť. Potom vlasy umyte vlažnou vodou a opláchnite octovým roztokom, aby ste vyrovnali pH pokožky hlavy.

Odvaz z orechov

Sušené orechové škrupiny indického stromu Sapindus Mukorossi sa nazývajú Washnuts. Používajú sa ako ekologický prací prášok a ako náhrada za všetky výrobky z kategórie domácej chémie. Môžu sa rovnako úspešne používať v starostlivosti o vlasy, napríklad na umývanie vlasov. Orechy obsahujú saponín, prírodnú látku, ktorá pri styku s vodou pení a účinne čistí. Stačí si vyvariť pár orechov a umyť si vlasy. Vložte osem orechov do vriacej vody a povarte ich 5 minút. Ochlaďte ju a potom vylejte na vlhké vlasy a pokožku hlavy, jemne vmasírujte a opláchnite. Infúzia nevonie dobre, ale nemusíte mať obavy, vôňa na vlasoch nezostane. Preto môžete smelo používať washnuts ako prírodnú náhradu za šampón na vlasy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *