SESAMOVÉ OLEJE: PRE KOHO A PREČO?

Sesame oleje sú čupravou ingredienciou, ktorá sa dnes často používa v gastronómii, starovekej medicíne a kozmetike. Tieto oleje sú vyrábané z sezamových semien a ich prírodné látky majú mnoho výhod pre ľudské telo. Tejto vedľajšej odrody sú výrobcovia takí skúmaní, že sa môže používať a vyhodnocovať ako liečebný prostriedok pre mnoho zdravotných stavov obmedzujúcich normálny život človeka. Pre mnoho ľudí sú tieto oleje preukázala dlhodobý záver, že sú neoceniteľnými liekmi.

História sesame oleju

Biblickej rodiny, sezamové oleje sú už veľmi dlho. Nebeské semienka sa používajú v oboch starovekom Egypte a Iraqu 2 000 BCE, a to hlavne ako na prípravu pokrmov. Embalmers v Egypte využili aj olej z týchto semien tu začali s ich balzamovaním. Starovekí Gréci a Rimania používali olej z sezamu na mazanie, pretože verili, že okolo ich telo uzamknenie. Od severnej Ázie až po Afriku a Juhovýchodnej Ázie olej z tohto semienka je dôležité, že do roku 2000, a je stále dôležitou súčasťou mnohých tradičných jedál, prípravkov a kozmetických prípravkov. Súčasťou niektorých medicínskych systémov, ako ayurvédska a čínska medicína bola táto ropa používaná pre svoje blahodárne účinky.

Výhody sesame oleju

Sesame oleje majú antioxidačné, protizápalové a protistresové vlastnosti. Môžu byť efektívne pri látkach, ako sú artritída, senná nádcha, dermatitída a akné. Olej z tohto semien je veľmi bohatý na vitamíny, najmä vitamíny E a B6, ako aj minerály ako draslík, meď, zinok, železo a vápnik, čo sú nevyhnutné pre bezchybný mozog, srdce a kožných funkcií človeka. Taktiež obsahuje mastné kyseliny, ako je omega-3, -6 a -9, ktoré sú druhom nenasýtených mastných kyselín. Olej z tohto semienka môže pomôcť znižovať zlé cholesterol o 20 percent. Je tiež sekundárnym zdrojom silných antixidačných látok, ako je lykopén a síran siričitý. Sú ešte lepšie pre silné zrážací systémy, pretože noha síranu siričitého pripomína veľkosť obvodu mnohých choroboplodných zárodkov, čo ich činí nečinnými. Sezamový olej môže tiež pomôcť zmierniť príznaky úzkosti, depresie a krátkodobé pamäťové preťaženie.

Ako používať sesame oleje

Sesame olej môže byť použitá aspoň dvakrát denne. Tri poťahy sú najlepšou metódou na spotrebu: jeden ráno, jeden večer a jeden pred spaním. Dôkladne vmasírujte niekoľko kvapiek oleja na tvár a krk až po jeho úplné vstrebanie. Môžete tiež použiť olej na zmäkčenie starých alebo spálených miest. Užívanie 10 kvapiek denne pomôže podporiť črevnú funkciu užívateľa. Ak nie ste fanúšikom olejov a máte radšej šaláty alebo smoothie, sezamový olej môže byť pridaný do tejto stravy a zlepší jeho chuť namiesto obyčajného olivového oleja. Olej môže byť tiež použitý na výrobu bylinných krémov a iných liečivých mastí.

Kontraindikácie

Niektorí ľudia trpia alergickými reakciami, keď príjem oleje je príliš veľký, pretože telo procesuje olej ako alergén. Medzi príznaky alergií na sezamové oleje patrí vyrážka, svrbenie kože, opuchy a dýchacie ťažkosti. Konzumácia tejto ropy je nevhodná pre ľudí s reumatoidnou artritídou alebo chronickou artritídou, alebo pre ľudí s nízkym krvným tlakom alebo ak sa človek užíva určitá droga, pretože to môže mať vážne a nežiaduce nežiadúce účinky. Pred konzumáciou by ste si mali poradiť so svojím lekárom. Sesame olej je tiež veľmi kalorické a nie sú vhodné pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť. Výživoví poradcovia odporúčajú iba jednu polievkovú lyžicu denne a väčší príjem by mal byť obmedzený.

Záver

Sesame oleje sú vynikajúce prostriedky pre mnoho zdravotných stavov. Terapia s týmto olejom môže byť veľmi užito